Używany telefon – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

cze24,2020

Zastanawiasz się nad kupnem używanego telefonu? Do wyboru masz portale aukcyjne oraz oferty z komisu, w tym komis z telefonami Warszawa. Jednak smartfon z drugiej ręki to nie to samo, co nowy egzemplarz. Wybierając model, trzeba bowiem zwrócić uwagę nie tylko na specyfikację danego telefonu, ale także na poziom jego zużycia i miejsce pochodzenia. Możemy bowiem stać się ofiarą oszustwa (np. smartfon pochodzący z kradzieży). Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu z komisu, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Model, parametry i oprogramowanie telefonu

Technologia cały czas się rozwija, ale obecnie wiele używanych telefonów nie odbiega w jakości od swoich nowszych odpowiedników. W pierwszej kolejności sprawdź więc dokładnie sprzęt, który Cię interesuje. Zobacz, jaki ma system, czy istnieją do niego aktualizacje oraz jak dużą pamięcią RAM i pamięcią magazynową dysponuje. Wprawdzie do praktycznie każdego telefonu możesz dołożyć dodatkową kartę pamięci, ale jeśli telefon ma wbudowaną pamięć o wielkości co najmniej 32 GB, to będzie on komfortowy w użytkowaniu nawet bez pamięci dodatkowej.

Szczególną uwagę należy zwrócić na oprogramowanie. Wiele modeli posiada wsparcie, które w trakcie kupna telefonu może już nie obowiązywać (a jest to kluczowy element, by zapobiec niechcianym wirusom na systemie android). Zapytaj zatem sprzedawcę o aktualizację lub sprawdź tę informację w internecie. Ponadto poczytaj komentarze o danym modelu i przeanalizuj, czy nie ma jakiś wad fabrycznych. Informacje tego typu znajdziesz na różnego rodzaju blogach czy forach internetowych poświęconych telefonom komórkowym.

Ponadto przejrzyj dodatkowe wyposażenie. Komis z telefonami Warszawa zwykle zaoferuje wyprawkę dla nowego smartfona. Na miejscu będziesz mógł zatem dobrać etui, folię czy szkło na wyświetlacz. W ten sposób od ręki skutecznie zabezpieczysz swój telefon przed niechcianym upadkiem czy zarysowaniami.

Ogólny stan telefonu i jego komponentów

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, dokładnie sprawdź jego stan techniczny. Weź telefon do ręki i obejrzyj go z każdej strony. Sprawdź, czy nie ma zarysowań na obudowie lub ekranie. Zajrzyj również do środka. Dzięki paskowi znajdującemu się pod baterią dowiesz się, czy smartfon miał wcześniej kontakt z wodą (chyba że klapki nie da się otworzyć). Ponadto przetestuj wszelkie złącza – odłącz telefon do ładowarki, odtwórz na nim muzykę przy pomocy słuchawek i włóż kartę microSD. Komis telefonów Warszawa zawsze pozwala na dokładne sprawdzenie sprzętu. Oczywiście zostanie Ci przekazana również umowa oraz okresowa gwarancja.

Podsumowanie – czy warto kupić używany telefon?

Kupno używanego telefonu w wielu przypadkach może być korzystniejsze od wyboru nowego modelu. Komis telefonów Warszawa pozwoli Ci na dokładne obejrzenie sprzętu, opowie o jego wadach i zaletach oraz dołoży do niego przydatne wyposażenie. Jeśli smartfon posiada aktualne parametry techniczne i jest w dobrym stanie, to jego kupno zapewne okaże się dobrym rozwiązaniem. Z całą pewnością skorzystanie z usług stacjonarnego, renomowanego punktu będzie bezpieczniejsze niż poszukiwanie wybranego modelu w internecie. Wielu sprzedawców publikuje bowiem niewiele zdjęć i posługuje się bardzo ogólnym opisem (np. „normalne ślady użytkowania”). W takim przypadku nie mamy również możliwości sprawdzenia wiarygodności sprzedawcy. W komisie z kolei uzyskujemy taką pewność oraz możemy negocjować cenę.

Zobacz także