Wszystko o nakrętkach pazurkowych

gru7,2021

Nakrętki pazurkowe głównie wykorzystywane są w przemyśle meblarskim. Spełniają tam bardzo ważną rolę, gdyż odpowiadają za realizowanie trwałych połączeń pomiędzy drewnianymi elementami całej konstrukcji. Poniżej opisujemy szerzej te akcesoria.

Budowa nakrętki pazurkowej

Patrząc z boku na nakrętki pazurkowe, aż chciałoby się powiedzieć – „nakrętka, jaka jest każdy widzi”. Tymczasem jak w przypadku wielu innych elementów technicznych, wszystkie szczegóły mają tutaj niemałe znaczenie. Cechą charakterystyczną, którą można tu zauważyć, są umieszczone po bokach specyficzne zaostrzone zęby z metalu. W czasie pracy wbijają się one w materiał, co uniemożliwia przekręcenie się i stabilizuje całą konstrukcję. W ten sposób każde łączenie, w którym użyte zostaną tego typu nakrętki, staje się trwalsze i znacznie solidniejsze w porównaniu z ich standardowymi odpowiednikami. Same nakrętki pazurkowe zwykle produkowane są natomiast ze stali ocynkowanej odpornej na działanie na przykład wilgoci i ewentualne zniekształcenia.

W jakim materiale pracować nakrętkami pazurkowymi?

Aby nakrętka pazurkowa mogła prawidłowo zadziałać, to najpierw trzeba poprawnie ją zastosować. Najważniejszą zasadą jest tu, aby wybierać do pracy z nimi odpowiednio miękki materiał. Jest to bardzo istotne z tego względu, że w przeciwnym razie „pazury” nakrętki nie będą mogły całkowicie wbić się w strukturę. Absolutnie nie poleca się stosowania zatem takich akcesoriów podczas łączenia twardych materiałów, takich jak metal, czy też plastik. A w jakim materiale odnajdą się idealnie? Tutaj z powodu opisywanych uwarunkowań najczęściej nakrętki pazurkowe spotkać możemy w drewnianych meblach. Oczywiście dodajmy, że doskonale sprawdzą się również w przypadku konstrukcji drewnopodobnych, takich jak chociażby płyty wiórowe.

Zastosowanie nakrętek pazurkowych w przemyśle

Z uwagi na gwarancję stabilnego łączenia nakrętki pazurkowe znalazły zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Oprócz wspomnianych wcześniej firm meblarskich wykorzystuje je również sektor samochodowy. Dzięki nim entuzjaści przeróbek swoich aut mogą zamontować dodatkowe ozdobne elementy we wnętrzu auta. Pewną ciekawostką może być też to, że nakrętki pazurkowe z powodzeniem można stosować również w domach. Są one bowiem bardzo dobrym wyborem w przypadku realizowania na przykład instalacji montażowych głośników lub kina domowego. Dla tej grupy duże znaczenie może mieć też to, że nie wymagają one żadnych dodatkowych narzędzi. Montaż jest bowiem wręcz banalnie prosty i niewymagający użycia zbyt dużej siły nacisku.

Podsumowanie

Nakrętki pazurkowe śmiało można zaliczyć do grona tych produktów, które pozwolą na uzyskanie najbardziej stabilnego łączenia. W całym jednak procesie pracy z nimi trzeba zawsze zwracać uwagę na odpowiedni poziom miękkości materiału. Reasumując, należy jednak podkreślić, że obecnie bardzo trudno o lepsze wyroby spajające ze sobą poszczególne elementy konstrukcji drewnianej.

Zobacz także