Projekt zabudowy w garderobie to wyzwanie, które należy powierzyć fachowcom. Projekt szafy wnękowej powinien maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń użytkową. Liczy się także organizacja wnętrza garderoby.
Zabudowa garderoby – idealny sposób na ład i porządek
Decyzja o posiadaniu garderoby w zabudowie jest świetnym pomysłem, który angażuje dostępną przestrzeń w sypialni, pokoju dziennym czy w przedpokoju. Zabudowana garderoba daje szansę na wykorzystanie każdej, nawet najmniejszej szczeliny, w której możemy przechowywać np. deskę do prasowania, drabinę czy pionowe, wąskie elementy. Funkcjonalne i ergonomiczne zaprojektowanie garderoby w zabudowie powinno polegać na oszacowaniu, ile konkretnie rzeczy będziemy w niej przechowywać, jakiej są one wielkości i wysokości oraz jakie wymiary są nam potrzebne do zorganizowania wolnej przestrzeni na wszelkie nadwyżki – dodatkowo zakupione ubrania, buty itp.
Błędne jest projektowanie garderoby, która spełnia potrzeby w sensie – tu i teraz. Nigdy nie mamy pewności, czy w naszej szafie nie będzie konieczności zagospodarowania wolnego miejsca na dodatkowe akcesoria.
Układ półek – idealnie dopasowany do naszych potrzeb
Należy zastanowić się nad układem półek i projektem wnętrza garderoby w zabudowie. Jeśli posiadamy bardzo dużą liczbę kurtek, płaszczy czy butów, to musimy jasno wskazać ten fakt projektantowi, który wykonuje dla nas szkic garderoby w zabudowie. Warto dokładnie wymierzyć posiadane rzeczy i sprawdzić, czy mamy na stanie także elementy niewymiarowe, bardzo wysokie lub też o dużej średnicy. Dzięki temu, bez trudu zmieścimy wszystkie posiadane przez nas rzeczy, bez potrzeby dokupywania komody lub dodatkowych, wolnostojących szafek.
Pamiętajmy, aby przestrzeń we wnętrzu naszej garderoby w zabudowie była tak zaprojektowana, aby rzeczy, które znajdują się w jej wnętrzu, mogły swobodnie leżeć lub wisieć, bez nadmiernego ich „upychania”. Takie rozwiązanie zaoszczędzić nasz czas i wysiłek, który wkładamy w prasowanie, ponieważ brak luzu w garderobie skutkuje ponownym gnieceniem się odzieży i wpływa na deformacje ich fasonu. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale i butów, torebek, galanterii czy dodatków.
Projekt garderoby w zabudowie – kluczowe aspekty
Przy projektowaniu garderoby na wymiar należy dokładnie wymierzyć, ile wolnego miejsca posiadamy. Warto wybrać takie pomieszczenie – sypialnię, przedpokój, w którym tego typu mebel nie będzie stanowił przeszkody w swobodnym poruszaniu się i nie zaburzy aranżacji całego pomieszczenia. Niewielkie pokoje nie mogą być dodatkowo pomniejszone przez zbyt szeroką garderobę.
Zaleca się, aby garderoba w zabudowie miała głębokość 60 cm oraz szerokość półek od 50 do maksymalnie 100 cm. W tym miejscu należy wspomnieć, że dłuższe półki w garderobie mogą ulec odkształceniu. Ogólnie przyjęto, że minimalna głębokość szafy w zabudowie to 55 cm, ponieważ sam wieszak ma rozmiar 42 – 46 cm. Im mniejsza głębokość, tym większe ryzyko, że ubrania będą niszczone, przez drzwi przesuwne. W przypadku posiadania małej wnęki garderoba w zabudowie powinna posiadać jedynie wieszak poprzeczny, który jest wysuwany prostopadle względem skrzydła drzwiowego.
Najlepsze miejsce
Garderoba w zabudowie idealnie sprawdzi się w pokoju o kształcie prostokąta. Zazwyczaj usytuowana być powinna przy krótszej ścianie lub w narożniku. Jeśli dysponujemy pokojem kwadratowym, to musi on posiadać powierzchnię do najmniej ok. 12-13 metrów kwadratowych. Mając do dyspozycji nowe mieszkanie lub dom już na etapie projektowania układu pomieszczeń warto jest wziąć pod uwagę potrzebę posiadania garderoby w zabudowie, w jednym lub kilku pomieszczeniach.
Garderoba w zabudowie to elegancki i praktyczny sposób na przechowywanie wielu rzeczy. Warto także zastanowić się zawczasu nad wyborem firmy dysponującej zespołem odpowiednich fachowców, którzy nie tylko zaprojektują funkcjonalną szafę wnękową lub garderobę w zabudowie, ale także sprawnie przeprowadzą montaż wykonanych mebli.
Źródło: http://iartmeble.pl/