W dzisiejszych czasach trudno jest wyobrazić sobie prowadzenie firmy bez samochodu. Nawet najmniejsi przedsiębiorcy wykorzystują w swoich działalnościach samochody, czy to zakupione specjalnie na potrzeby biznesu, czy użytkując pojazd z majątku prywatnego. Właściciel firmy, decydując się na nabycie samochodu firmowego, stoi przed nie lada wyzwaniem.
Jak najkorzystniej zakupić samochód firmowy?
Istnieje wiele sposobów na nabycie auta dla firmy. Jednym z nich jest zakup ze środków własnych przedsiębiorcy. Wiąże się to niestety często z bardzo dużym wydatkiem jak na możliwości finansowe właściciela i z tego powodu staje się niemożliwe. Należy wtedy rozważyć inne opcje.
Kredytowanie auta
To najczęściej wybierany sposób finansowania zakupu środka trwałego wybierany przez mikro-przedsiębiorców. Dużym plusem takiego przedsięwzięcia jest możliwość wrzucania w koszty odsetek od takiego kredytu. Jeżeli samochód jest użytkowany wyłącznie w firmie, właściciel ma możliwość odliczenia 100% podatku VAT. Kolejną rzeczą przemawiająca za kredytowaniem samochodu są odpisy amortyzacyjne prowadzone dla takiego środka trwałego, które również można wrzucać w koszty, obniżając tym samym wysokość podatku dochodowego do zapłaty. Przedsiębiorca może zastosować amortyzację liniową, stosowaną najczęściej w przypadku aut nowych, oraz stawkę indywidualną, gdy samochód jest używany. W przypadku zakupu nowego auta okres amortyzacji wynosi 5 lat, natomiast w innym przypadku jest skrócony o połowę. Do kosztów uzyskania przychodów należy również wliczać wszystkie wydatki na eksploatację firmowego auta.
Leasing finansowy
W przypadku tego rodzaju leasingu właściciel firmy wprowadza auto do ewidencji środków trwałych i ma możliwość amortyzowania pojazdu. Dodatkowo może również wrzucać w koszty uzyskania przychodu odsetki od raty leasingowej. Niestety wadą tej formy nabycia auta jest konieczność zapłaty całości podatku od towarów i usług wraz z pierwszą ratą leasingową. To niekiedy bardzo duży wydatek dla firmy, dlatego nie każdy decyduje się na ten rodzaj finansowania. Do zalet takiego rozwiązania trzeba jednak zaliczyć to, że po zapłaceniu ostatniej raty, przedmiot leasingu staje się własnością leasingobiorcy.
Leasing operacyjny
Jest bardzo popularny, ze względu na niskie koszty początkowe. W przypadku aut osobowych umowa zawierana jest przynajmniej na 2 lata. Opłata wstępna oraz całość rat leasingowych przedsiębiorca może ująć w kosztach uzyskania przychodów. Od 2019 roku obowiązuje limit w ujmowaniu tych wydatków w kosztach uzyskania przychodu. Należy o tym pamiętać, decydując się na daną formę finansowania. 100 % wydatków na eksploatację takiego pojazdu może zostać wpisane jako koszty firmy. Również podatek VAT odlicza się w całości.
Porównanie
Decydując się na konkretny sposób nabycia samochodu firmowego należy mieć na uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy korzystamy z kapitału własnego czy obcego. Jeżeli nie mamy na tyle dużej płynności finansowej by móc pozwolić sobie na zakup za gotówkę, musimy wybrać kredyt bądź leasing. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług biura rachunkowego, które doradzi oraz obliczy, jaki sposób będzie dla danej firmy najbardziej optymalny. Należy bowiem uwzględnić nie tylko kwestie majątkowe, ale również podatkowe. Dobre biuro księgowe jest w stanie dokonać optymalizacji podatkowej i zaoszczędzić tym samym dla firmy naprawdę duże pieniądze.
Ostateczna decyzja co do wybory konkretnej formy zakupu auta należy do przedsiębiorcy i przy jej podejmowaniu należy kierować się wieloma zmiennymi.