Zdrowie! Co jeść? Jak jeść?

kwi3,2018

Tematem niniejszego artykułu jest zdrowie i zdrowy tryb odżywiania. Co uznajemy za zdrowie? Jest to według Światowej Organizacji Zdrowia stan cechujący się uzyskaniem dobrego samopoczucia na poziomie fizycznym, psychicznym i społecznym. Ogólnie rzecz ujmując jest to stan przeciwstawny do choroby. A zatem jak się można domyślać zajmiemy się w tym artykule tematyką zdrowego odżywiania. Krótko w takim wypadku: Co jeść?

Co jeść?

Przede wszystkim pierwsza ogólna zasada zdrowego żywienia przewiduję zjadanie potraw bogatych w składniki odżywcze takie jak: białko, węglowodany i tłuszcze. Jeśli chodzi o białko to jest to budulec ciała, a w szczególności mięśni. Aby uzyskać go jak najwięcej spożywajmy mięso oraz nabiał. Węglowodany i tłuszcze dostarczają ciału energii i ewentualnie masy w postaci tkanki tłuszczowej. Znajdują się zarówno w mięsie jak i w warzywach. Ponadto spożywajmy więcej warzyw niż mięsa. Warzywa są bogate w witaminy, błonnik regulujący trawienie i fitozwiązki. Warzywa to specjaliści od redukcji ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy, miażdżycy oraz zawału serca.

Jak jeść?

Najważniejsze żeby jeść regularnie i mniej więcej 5 razy na dzień. Warto wzbogacić swoją dietę o różnorodność. Nie bazujmy na tych samych posiłkach, bo to nie zdrowe. Zuboża nasz organizm i odziera z potrzebnych różnych przecież do życia mikroskładników. Trzeba podkreślić, że doskonałą odpowiedzią na produkty wysoko przetworzone jest gotowanie we własnym zakresie, najlepiej samemu. Nie unikajmy też nawadniania organizmu. Woda znana jest ze swych leczniczych i pro zdrowotnych własności.

Słodycze i przekąski! 

Unikanie dużej ilości pustych kalorii to niezmienny od lat wymóg zdrowia. Zawarte w słodyczach i przekąskach kalorie to źródło nadwagi i otyłości w wielu przypadkach. Należy, dbając o stan zdrowia odmawiać sobie tychże. Nie inaczej. Warto też zrezygnować z alkoholu, używek oraz zacząć w końcu uprawiać sport. Tylko zdrowie!

Zobacz także