Zgubione kluczyki do samochodu, czyli wszystko o awaryjnym otwieraniu auta

sty25,2019

Centralny zamek zasadniczo stanowić ma gwarancję bezpieczeństwa auta, a otworzenie pojazdu bez kluczyków jest bardzo trudne. Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy to właściciel auta zgubi kluczyki do samochodu, bądź też zatrzaśnie je w środku. Wystarczy moment nieuwagi i roztargnienia. Wbrew pozorom, zdarza się to bardzo często ­­– nie tylko młodym i niedoświadczonym kierowcom, ale również tym, którzy za kierownicą spędzili już wiele lat. Co można zrobić w sytuacji, gdy zgubimy kluczyki i nie mamy dostępu do własnego samochodu?

Zgubione kluczyki – pomoc drogowa

Większość ludzi nie potrafi bez kluczyków dostać się do zamkniętego auta i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wymaga to specjalistycznej wiedzy. Do kogo jednak najlepiej się zwrócić? W kryzysowej sytuacji może uratować nas pomoc drogowa.

Pracownicy tego typu przedsiębiorstw posiadają zwykle certyfikaty potwierdzające znajomość sposobów zabezpieczeń i rodzajów zamków. Dość powszechna jest opinia, iż osoby pracujące na takich stanowiskach w przeszłości miały styczność z kradzieżą i nielegalnym otwieraniem samochodów. Jednak nie jest to uzasadnione przekonanie. Licencje zabezpieczenia technicznego, które posiadają pracownicy profesjonalnych firm, wydawane są bowiem przez policję, która wcześniej dokładnie sprawdza przeszłość i opinię danej osoby. Specjalistyczne narzędzia i kompleksowa wiedza są więc kluczem do otwarcia zatrzaśniętych drzwi auta w bardzo krótkim czasie.

Ile kosztuje usługa otwierania samochodu bez kluczyków? Jest to kwestia bardzo indywidualna, a ceny mogą być bardzo zróżnicowane. Na ogół wszystko zależy od rodzaju zamka, gdyż te montowane w starszych pojazdach posiadają mniej zabezpieczeń i są łatwiejsze do otwarcia.

Czego nie należy robić?

Wielu kierowców, nie ufając profesjonalnym firmom lub chcąc zaoszczędzić, postanawia samodzielnie poradzić sobie z opornym zamkiem. Wymyślone przez nich rozwiązania nierzadko okazują się jednak być pomyłką, co w konsekwencji generuje wyższe koszty, niż w przypadku skorzystania z fachowych usług.

Z całą pewnością złym pomysłem są wszelkiego rodzaju rozwiązania siłowe. Uderzanie w drzwi i ich szarpanie prawie na pewno nie pomoże w otwarciu auta, może zaś zniszczyć zamek lub uszkodzić karoserię. Właściciele aut często próbują również otworzyć zamek za pomocą przedmiotów znajdujących się pod ręką. Scyzoryk, spinacz biurowy czy śrubokręt na siłę wciskany w zamek zwykle prowadzi do jego wybicia. Nowsze modele aut mają natomiast dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, które sprawiają, iż otwieranie auta bez kluczyków jest w ogóle niemożliwe. Wybicie szyby? Z pozoru wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale w praktyce wymiana nawet najmniejszej szyby na nową jest dużo bardziej kosztowna niż specjalistyczna usługa awaryjnego otwierania pojazdu.

Zagubienie kluczyków od samochodu stanowi poważny problem. Korzystając z usług specjalistów, można jednak rozwiązać go szybko i skutecznie. Pomoc fachowca na ogół przynosi lepsze skutki, niż samodzielne próby otwarcia auta, które mogą doprowadzić do jego uszkodzenia.

Inspirowane: Autoben.pl – holowanie samochodu Marki

Zobacz także