Jednym z typów oferowanych złączek są te o nazwie EURAC. Dzięki nim można wykonać wiele kluczowych zadań w szeroko rozumianych instalacjach rurowych. W jaki sposób można je wykorzystać w praktyce i jakie są ich główne zalety? Między innymi na te pytania odpowiadamy poniżej!
Złączki rurowe EURAC – zastosowanie
W instalacjach służących do pneumatycznego transportowania surowców sypkich występuje niejednokrotnie konieczność połączenia ze sobą poszczególnych odcinków rur i łuków. Identyczne wymagania stawiają również pozostałe rodzaje instalacji odpowiadające za odkurzanie lub odpylanie. W praktyce można w tym celu je zespawać, połączyć kołnierzami płaskimi lub też użyć wspomnianych wcześniej złączek rurowych typu EURAC. Na potrzeby tego artykułu skupimy się na tym trzecim rozwiązaniu. W jaki więc sposób podejść do tego zadania? Otóż już na wstępie warto wiedzieć, że łączenie rur i łuków w systemach rurowych przy pomocy złączek rurowych EURAC jest stosunkowo proste. Najpierw złączka nasuwana jest na jedną rurę, a następnie druga rura jest wsuwana. Potem pozostaje już tylko skręcenie złączki śrubami. Oczywiście ze względów praktycznych poleca się wcześniejsze oznaczenie na rurze głębokości, do której powinna ona być wsunięta w zastosowaną złączkę. Gdy chodzi o konkretne wiązania, to złączki EURAC można użyć do łączenia poszczególnych elementów rurociągów, przewodów elastycznych i rur z tworzywa sztucznego lub szkła. Na koniec warto dodać, że w zależności od potrzeb stosowane mogą być następujące typy złączek EURAC: typ L, typ M, typ H, typ HX, typ EXPRESS oraz typ FLEX. Jeśli chodzi natomiast o materiał, to złączki rurowe EURAC najczęściej wykonuje się ze stali nierdzewnej lub mocnej ocynkowanej stali węglowej.
Budowa złączek rurowych EURAC
Chociaż opisywane złączki pełnią bardzo istotną rolę, to cechuje je prostota konstrukcyjna. W ich skład wchodzą trzy elementy, którymi są tuleja zewnętrzna, tuleja wewnętrzna oraz wkładka uszczelniająca. Dodatkowo w środku każdej z nich umieszczony jest pasek ze stali nierdzewnej, dzięki któremu można dodatkowo połączyć metalicznie rury. Takie łączenie sprawia, że efektywnie odprowadzane są powstające w trakcie procesu transportowego ładunki elektrostatyczne. Wkładki uszczelniające natomiast wykonywane są z NBR-u, SBR-u lub silikonu. Pierwszy rodzaj jest stosowany szczególnie w przemyśle spożywczym, gdzie ważne jest dopuszczenie danego komponentu do kontaktu z żywnością. Wkładki SBR w kolorze czarnym cechują się dużą odpornością temperaturową w zakresie od -30°C do +80°.
Zalety złączek rurowych EURAC
Znając już budowę i zastosowanie złączek EURAC w praktyce, napiszmy jeszcze co nieco o zaletach ich zastosowania. Wyróżnić należy tutaj przede wszystkim prostotę konstrukcyjną, łatwość montażu, zapewnienie szczelnych połączeń oraz solidne wykonanie. Dla wielu użytkowników ważnym argumentem za ich wyborem może być też stosunkowo niska cena, co ma znaczenie szczególnie w zastosowaniach przemysłowych, gdzie tego typu elementy często wykorzystywane są w bardzo dużych ilościach.